System monitoringu pracy wiertnicy FaceMaster 2.3

Aplikacja została wykonana z wykorzystaniem produktów firmy ifm: sterownik CR0505 oraz paneli CR1081 i CR0451. Komunikacja pomiędzy tymi urządzeniami odbywa się po sieci CAN. Do wykonania aplikacji użyto oprogramowania CodeSys 2.3.

Zastosowane czujniki pozwalają operatorowi na określenie statusu oraz zaawansowaną diagnostykę wiertnicy. W projekcie został wykorzystany również panel firmy MURPHY. Panel połączony jest z silnikiem firmy DEUTZ dzięki czemu wizualizuje jego parametry pracy. Co ważne aplikacja nie ogranicza się tylko do funkcji monitorujących ale spełnia również funkcje sterujące np. uruchomienie silnika diesla, klimatyzacji, pompy wody itd.

Ekran główny aplikacji to graficzno-tekstowe przedstawieni najistotniejszych parametrów maszyny.



Ponieważ maszyna przygotowywana była na export (Chile) całość wizualizacji wykonana jest w 3 językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. Wskaźniki oraz kontrolki umieszczone na ekranie głównym w czytelny sposób informują operatora o najważniejszych parametrach maszyny.


Dodatkowymi funkcjonalnościami obsługiwanymi z klawiszy panelu są:

  • wyświetlenie dokumentacji dotyczącej budowy i obsługi maszyny (plik .pdf)
  • zmiana ustawień maszyny
  • przejście na ekran z listą alarmów
  • przejście na ekran stanu wejść/wyjść
  • statystyki pracy maszyny

Zastosowanie sterownika oraz panelu umożliwiło pełną diagnostykę we/wy. Ponizej pzedstawiono przykładowy ekran diagnostyczny:


Ekrany diagnostyczne przedstawiają wszystkie wartości wejściowe w odpowiednich wielkościach wejściowych (dla czujników analogowych -> mA), oraz wartości w wielkościach użytecznych (bar, ˚C, V,A). Sygnalizowane są także informacje o zwarciu bądź przerwie sygnału analogowego. Wartości binarne przestawione są szarym kwadratem w przypadku wartości „false”, zielonym kwadratem w przypadku wartości „true”.

Wszystkie elementy sterowane (uruchamiane) za pomocą sterownika mają dodatkową diagnostykę. W momencie kiedy operator przytrzyma przycisk uruchomienia jednego z elementów a uruchomienie nie nastąpi, wyświetlany jest pomocniczy ekran diagnostyczny. Ekran zwiera wszystkie sygnały i ich statusy, konieczne do uruchomienia danego urządzenia.


Dzięki takiemu rozwiązaniu operator wie dlaczego uruchomienie nie następuje, co ułatwia i znacznie przyspiesza rozwiązanie ewentualnych problemów.

Podobnie jak we wcześniejszych projektach, także i w tym alarmy oraz statystyki zmianowe są logowane do plików, które złączem USB mogą zostać przeniesione na komputer celem analizy. Dokumentacja w postaci pliku .pdf, może być również aktualizowana przez projektantów przy użyciu portu USB.

Zapraszamy do kontaktu:

PROJECT
Automatyka Przemysłowa

ul. Górnicza 23/3
43-225 Wola

tel. +48 32 307 07 67
kom. +48 604 296 022
e-mail: biuro@project-ap.com